fbpx
Strona głównaBlogUX Designer – kreatywny zawód przyszłości
 Radosław Pawlak
Radosław Pawlak
7 minut

Czym jest kreatywna praca?

Wspólną cechą dzieł twórczych jest pewien stopień arbitralności, tak że jest nieprawdopodobne, aby dwie osoby niezależnie stworzyły to samo dzieło.

Kreatywność może przybierać różne formy i jest wysoko ceniona w wielu różnych branżach i zawodach, ponieważ prowadzi do innowacji i nowych sposobów rozwiązywania problemów. Jeśli więc uważasz się za osobę kreatywną, warto mieć otwarty umysł na to, jak możesz wykorzystać swoje talenty w pracy.

Jeśli chcesz stabilności i bezpieczeństwa płatnego stałego zatrudnienia, jest to bardziej prawdopodobne w niektórych rodzajach pracy twórczej niż w innych. Na przykład profesjonalni muzycy mają trudności ze znalezieniem stałej pracy, ale są one o wiele bardziej realistyczne dla projektantów stron internetowych, autorów tekstów reklamowych lub osób uczących przedmiotów kreatywnych. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli znajdziesz twórczą rolę w obszarze komercyjnym, prawdopodobnie będziesz lepiej opłacany.

Zawody dla kreatywnych - jak zmieniał się rynek pracy?

Kilka lat temu dużo mówiło się o nowych technologiach i o tym, jak drastycznie zmieni się świat w okolicach roku 2022. Pojawiło się wiele ciekawych prognoz dotyczących tego, jak wszystkie nadchodzące zmiany wpłyną na nasze życie. 

Podczas gdy pokolenie X chciało stabilności i zdobywania dóbr, milenialsi chcą doświadczenia, które niekoniecznie wiąże się z posiadaniem większej ilości rzeczy. Pokolenie Z urodziło się w erze cyfrowej. To młodzi ludzie, którzy robią różne rzeczy w tym samym czasie. Nie bez powodu reprezentują technologiczną przyszłość rynku pracy. To oni napędzają ten trend.

Jakie są kreatywne zawody przyszłości?

Zasoby przetwarzania w chmurze, usługi streamingowe i sztuczna inteligencja stały się przyczyną powstawania nowych zawodów w ostatniej dekadzie. Jednak na początku 2020 roku wielu profesjonalistów zaskoczyła pandemia koronawirusa. Jednym z dowodów jest przyjęty przez wiele firm tryb pracy zdalnej, pozwalający pracownikom na pracę z domu. Praca zdalna okazała się świetnym sposobem na wspieranie dystansu społecznego, utrzymanie działalności firm i zatrzymanie pracowników. Informatyka jest zdecydowanie podstawowym przedmiotem badań, aby zostać przyszłym profesjonalistą.

Kreatywne zawody przyszłości – jakie wybrać?

  1. Analitycy danych - trendy wskazują, że ilość danych i informacji przepływających codziennie w naszym życiu będzie nadal rosła, więc analityk Big Data jest typowym przyszłym profesjonalistą. Jego zadaniem jest zbieranie i analizowanie wszystkich typów danych. Ich celem jest analiza danych i informacji krążących w Internecie, usprawnianie projektów i rozwój firmy.
  2. Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa - w dzisiejszych czasach wiele codziennych czynności odbywa się online. Ludzie sprzedają i kupują towary i usługi przez Internet, płacą rachunki, zarządzają kontami bankowymi i wiele innych rzeczy. Dlatego fundamentalne znaczenie ma zapewnienie, że Internet jest bezpiecznym środowiskiem do prowadzenia działalności. Tym samym specjalista ds. cyberbezpieczeństwa będzie jednym z najbardziej poszukiwanych profesjonalistów w przyszłości. 
  3. Specjaliści AR - w przeciwieństwie do rzeczywistości wirtualnej, rzeczywistość rozszerzona (AR) utrzymuje użytkownika w świecie rzeczywistym i zapewnia możliwość interakcji z elementami wirtualnymi. AR służy nie tylko do tworzenia gier, ale ma również swoje miejsce w bardziej ogólnym kontekście biznesowym. Na przykład firmy, takie jak sklepy meblowe i firmy zajmujące się dekoracją wnętrz, mogą prezentować swoje produkty za pomocą technologii rozszerzonej rzeczywistości. Dlatego jest wysoce prawdopodobne, że profesjonaliści, którzy rozumieją i wyróżniają się w tego rodzaju technologii, zyskają dużo miejsca na rynku pracy.
  4. UX Designerzy - projektanci UX są odpowiedzialni za badanie użytkowników, zrozumienie ich celów i wykorzystanie tych informacji do kształtowania doświadczeń użytkowników na lepsze. Niewielu innych specjalistów ds. technologii ma taki wpływ na wyniki finansowe firmy i zadowolenie konsumentów.

Dlaczego zawód UX designera to świetna opcja dla kreatywnego człowieka?

Niewiele kierunków studiów połechta twoje intelektualne kubki smakowe tak, jak robi to projektowanie UX. Wymaga różnorodnego zestawu umiejętności i pokrywa się z tonami innych dyscyplin, takich jak psychologia, badania behawioralne, projektowanie produktów, badania jakościowe i ilościowe, analiza danych i projektowanie wizualne. 

W swej istocie projektowanie UX polega na ustaleniu, co sprawia, że ​​​​ludzie tykają i projektowaniu doświadczeń w oparciu o to, aby wpłynąć na ich zachowanie. Projektanci UX wypełniają lukę między ludźmi a technologią. 

Możesz zostać projektantem „ogólnym”, który bierze udział we wszystkich aspektach procesu projektowania. Alternatywnie możesz dołączyć do większego zespołu projektowego jako specjalista UX, który zajmuje się jednym aspektem procesu, takim jak badania użytkowników lub pisanie UX.

Ze względu na multidyscyplinarny charakter i wymagane umiejętności, projektowanie UX wita osoby zmieniające karierę z otwartymi ramionami. Nie potrzebujesz dyplomu aby zostać projektantem UX, ale będziesz musiał ciężko pracować. Na szczęście na rynku wiele jest dostępnych szkoleń, które zagwarantują Ci zdobycie umiejętności UX Designera. Jedną z możliwości jest Bootcamp 2023, który pomoże Ci rozwinąć się w tym kierunku – podlinkowanie do strony.

Podobne artykuły

ux designer

Bootcampy — na czym polega  ta forma nauki i czy jest skuteczna?

6 minut

Chcesz otrzymać informacje o nowych wpisach?

Podaj nam swój adres e-mail a będziemy informować Cię o naszych ofertach specjalnych, wydarzeniach przez nas organizowanych oraz przesyłać ciekawe poradniki na temat nauki programowania.