fbpx
Strona głównaBlogJak się przebranżowić w wieku 30 lat i więcej?
 Anna Pieciul
Anna Pieciul
11 minut

Podjęcie decyzji o przebranżowieniu się w wieku 30, 35 czy 40 lat nie jest decyzją łatwą. Jak się przebranżowić w tym wieku? Czy można zrobić to łatwo, skutecznie i bez uszczerbku w domowym budżecie? Ile czasu zajmuje przebranżowienie i wreszcie: czy przebranżowienie się jest opłacalne? Odpowiedź na te pytania nie jest łatwa, dlatego w tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości związane ze zmianą branży w wieku 30 lat i radzimy, jak zaplanować proces przebranżowienia do branży UX.

Nie musisz robić tego samego aż do emerytury

Wielu z nas żyje w przekonaniu, że wyboru naszej kariery zawodowej dokonujemy raz i na całe życie, tymczasem rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Zmieniający się świat i ciągły rozwój technologiczny wymuszają także zmiany na rynku pracy. W efekcie decyzja o przebranżowieniu nie zawsze należy do osoby przebranżawiającej się, lecz bywa także następstwem rozwoju i związanej z nim automatyzacji pracy. Szacuje się, że obecnie zmuszeni będziemy do przebranżowienia się (nawet o 180 stopni) aż 7 razy. Szczególnie ważną rolę w zawodach przyszłości odgrywają i będą odgrywać kompetencje cyfrowe.

Argumenty za i przeciw przebranżowieniu

Wahasz się, czy podjąć decyzję o przebranżowieniu? To całkiem zrozumiałe, że pojawiają się w Tobie obawy, zwłaszcza jeśli masz w miarę stabilną pracę, na której dobrze się znasz i wiesz, czego się spodziewać. To, co nieznane zawsze budzi lęk, jednak nie zrażaj się zmianą zawodu w wieku 35 lat. Powody, jakimi kierują się osoby przebranżawiające są różne. Może to być wypalenie zawodowe, chęć wyższych zarobków, potrzeba zmiany lub pragnienie rozwoju i poszukiwanie nowych zawodowych wyzwań. 

Niezależnie od tego, co jest powodem Twoich myśli o przebranżowieniu, warto rozważyć argumenty za i przeciw. Korzyści z przebranżowienia do branży UX jest kilka: wyższe zarobki to tylko jeden z powodów, dla których większość przebranżawiających postanawia zmienić zawód w wieku 35 lat. Może okazać się, że Twoje obecne doświadczenie i wysokie stanowisko jest znacznie lepiej opłacane, niż pozycja Junior UX Specialist/Junior UX/UI Designer. Przejdźmy więc do pieniędzy. Według różnych źródeł przeciętnie młodszy specjalista zarabia w granicach 4 000 - 5 300 złotych miesięcznie, podczas gdy starszy specjalista może liczyć na zarobki w granicach od 9 000 do nawet 13 000 złotych w skali miesiąca. Zarobki w wysokości 10 000 złotych miesięcznie? Można uznać, że to duża zaleta zmiany branży na UX. 

Znajomi i rodzina nie będą wiedzieli, co robisz w pracy. To może być wada i zaleta. Przeciętny, niezainteresowany rozwojem produktu czy usługi człowiek raczej nie wie, na czym polega UX/UI. Być może nawet Ty do końca nie wiesz co oznaczają te skróty. Jeśli podejmiesz decyzję o przebranżowieniu przygotuj się na niekończące się pytania przy rodzinnym stole: „A na czym polega ten UX? I co Ty ciągle klikasz w tym komputerze?”

Praca jako UX/UI Designer to przede wszystkim praca przy biurku. Dla osoby myślącej o przebranżowieniu w wieku 30 lat, zwłaszcza z zawodów gdzie ruch i praca z ludźmi była codziennością, stanowić może to bardzo dużą zmianę. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteś gotowy/a na 8-godzinne patrzenie w komputer, spotkania z zespołem, iteracje, projektowanie, analizy i research? 

Jeśli postanowisz zmienić branżę na UX, możesz także liczyć na zatrudnienie w dużych organizacjach i firmach branży IT, a to oznacza benefity pracownicze. Karta multisport, owocowe wtorki, dynamicznie rozwijający się zespół i budżet szkoleniowy przestaną być tylko hasłami z memów o pracy – staną się Twoją zawodową rzeczywistością. To niestety oznacza także OKRy, kejpiaje, fakapy i deadlajny oraz inne tzw. „korpomowy”. Czy jesteś gotowy/a na przetrwanie w korporacji? 

Decyzja brzmi „tak”, więc jak się przebranżowić w wieku 30 lat? (i więcej…)

Nie będzie łatwo. Przed Tobą dużo pracy i nauki – samodzielnej, ale warto skorzystać z oferty kursów i Bootcampów UX, które pomogą Ci sprofesjonalizować Twoje przebranżowienie. W końcu jeśli się przebranżawiasz, to chcesz to zrobić porządnie, prawda? 

Zacznij od zaplanowania swojego budżetu rozwojowego. Rozejrzyj się za dofinansowaniami – urzędy pracy chętnie opłacają kursy związane z rozwojem kompetencji cyfrowych osobom bezrobotnym. Jeśli posiadasz własną firmę, możesz uzyskać dofinansowanie z Bazy Usług Rozwojowych. Nauka kosztuje – niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kursy czy studia podyplomowe, ta przyjemność może Cię wynieść od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Z pomocą dofinansowań będzie to znacznie łatwiejszy do poniesienia koszt sięgający kilkuset złotych. Trzecim wyjściem jest rozłożenie płatności na nieoprocentowane raty. Pamiętaj, że chociaż wydatek wydaje się spory, to jednak zwrot z tej inwestycji będzie jeszcze większy. 

Czytaj, dowiaduj się, dołącz do społeczności osób z branży. Bez ciekawości i chęci do pracy będzie Ci trudniej, dlatego zacznij od przeczytania książki, która otworzy Ci oczy na to, czym jest UX. Możesz spróbować od „Nie każ mi myśleć!” - Steve Kruga. Poszukaj kanałów na YouTube, blogów i newsletterów dla Specjalistów UX. Masz konto na Facebooku? Dołącz do grup, które zrzeszają setki osób z branży i poproś o rekomendacje, od czego zacząć. 

Zapisz się na kursy i rozszerzaj swoją wiedzę, a następnie ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz. Możesz stworzyć swój pierwszy projekt do portfolio, pamiętaj jednak aby wcześniej przeprowadzić testy z użytkownikami – choćby na swoich na znajomych i rodzinie. Znajdź Bootcamp UX lub kurs UX, które potwierdzą Twoje kompetencje certyfikatem. Pamiętaj, aby sprawdzić organizatorów – czy trenerzy, nauczyciele lub eksperci prowadzący kurs są faktycznie liderami w branży? Jakie opinie o ich kursach znajdziesz w sieci? Nie bój się pytać o rekomendacje na Facebooku lub LinkedIn i sprawdź, jakie kursy ukończyli inni, którym udało się skutecznie przebranżowić w wieku 30 lat.

Rozpisz plan w Excelu albo kalendarzu. Nic tak nie motywuje jak termin, dlatego zaplanuj kolejne kroki i zadania dla siebie co do tygodnia. Określ, w jakim czasie chcesz zmienić branżę, ile środków na to poświęcisz i jakie kamienie milowe będą świadczyły o Twoim progresie. Masz już plan, wystarczy skrupulatnie go realizować! Jeśli nie potrafisz się do tego zmotywować samodzielnie, dobrze dobrany kurs pomoże Ci zadbać o regularność Twoich działań – dalej pójdzie z górki. 

Ryzyko przebranżowienia

A co jeśli zainwestuję, poświęcę kilka miesięcy na naukę, a potem okaże się, że nikt nie chce mnie zatrudnić albo otrzymam oferty poniżej moich finansowych oczekiwań? Musisz przygotować się, że początkowo Twoje zarobki mogą wynosić ok. 5 000 zł miesięcznie. Jeśli to dla Ciebie za mało, warto zaplanować bezpieczną poduszkę finansową na okres 1 roku, która pozwoli Ci wyrównać ewentualne niższe zarobki w tym czasie. Po roku możesz spodziewać się co najmniej podwyżki, a jeśli Twoje kompetencje będą na tyle wysokie – nawet awansu na stanowisko specjalisty i wzrostu miesięcznego wynagrodzenia o 2 000 - 3 000 zł. 

Nie obawiaj się braku ofert – branża UX, jak i całe IT przeżywa ogromny wzrost. Niezależnie od tego, jakie masz doświadczenie (lub nie masz go wcale), liczyć się będzie bardziej Twoje portfolio i zdobyte kompetencje, niż staż pracy. 

Obecnie zdarza się, że specjaliści UX są podkradani z firm skuszeni wyższymi zarobkami, dlatego na brak zaproszeń do rekrutacji również nie będziesz narzekać. Pamiętaj, aby do rekrutacji także dobrze się przygotować – niektóre kursy i bootcampy UX oferują wsparcie w zbudowaniu portfolio i symulacje rozmów rekrutacyjnych. Obejrzyj webinar „Pierwsza praca w UX”, który porusza wątek przebranżowienia w wieku 30 lat. 

Przemyślany proces przebranżowienia będzie dla Ciebie łatwiejszy do przejścia. Nie zastanawiaj się w nieskończoność jak zmienić branżę, zacznij działać i interesować się tematem. Weź kartkę i długopis do ręki i pomyśl, jakie środki jesteś w stanie zainwestować w siebie i swój rozwój. Policz swoje miesięczne wydatki i rozważ, czy okresowo niższe zarobki, nie będą dla Ciebie korzystniejsze w perspektywie długofalowej? Zmiana zawodu w wieku 35 lat nie jest niemożliwa, a przebranżowić się można w każdym wieku.

Podobne artykuły

Przebranżowienie

Bootcampy — na czym polega  ta forma nauki i czy jest skuteczna?

6 minut

Chcesz otrzymać informacje o nowych wpisach?

Podaj nam swój adres e-mail a będziemy informować Cię o naszych ofertach specjalnych, wydarzeniach przez nas organizowanych oraz przesyłać ciekawe poradniki na temat nauki programowania.