fbpx
Strona głównaBlogPrototypowanie produktów cyfrowych — na czym polega?
 Radosław Pawlak
Radosław Pawlak
5 minut

Prototypowanie produktów cyfrowych to wieloetapowy proces. Możemy wyróżnić w nim następujące fazy: odkrywanie, definiowanie, projektowanie, wdrożenie. Mogłoby się wydawać, że po zdefiniowaniu celu oraz wizji produktu można przejść od razu do projektowania jego finalnej wersji. Warto jednak pamiętać, by rozszerzyć tę fazę o stworzenie prototypu, który będzie można przetestować z użytkownikami. Jak zatem przeprowadzić proces prototypowania?

Cele prototypowania

Celem prototypowania jest przede wszystkim zweryfikowanie wizji produktu z rzeczywistością. Kiedy członkowie zespołu projektowego pracują długo nad rozwojem np. aplikacji mobilnej, może być im trudno dostrzec czy produkt spełnia założenia sprecyzowane w fazie „define”. Należy więc sprawdzić to z potencjalnymi odbiorcami produktu cyfrowego. Obserowanie, w jaki sposób użytkownicy korzystają z produktu jest źródłem bardzo wartościowej wiedzy, która pomoże udoskonalić produkt. Prototyp pomoże też w rozmowach z klientem czy pozostałymi interesariuszami. Możliwość korzystania z produktu, nawet jeśli będzie to tylko statyczny prototyp jest zdecydowanie bogatszym doświadczeniem, niż tylko suchy opis funkcjonalności, które znajdą się w projektowanej aplikacji czy serwisie www. Poza tym prototypowanie usprawni też współpracę z developerami odpowiedzialnymi za wdrożenie. Prototyp pomoże upewnić się, że zarówno zespół projektowy, jak i wdrożeniowy rozumieją produkt i jego funkcjonalności w ten sam sposób.

Jak wykonać prototypowanie?

Jednym z blokerów przed przystąpieniem do procesu prototypowania może być przekonanie, że będzie trzeba poświęcić dużo czasu na przygotowanie prototypu i przedłuży to cały proces projektowy. Warto pamiętać jednak, że nawet prototyp naszkicowany na kartce papieru będzie lepszy niż żaden. Nie zawsze konieczne będzie uwzględnienie wszystkich detali czy interakcji w prototypie. Możemy wyróżnić prototypy low-fi (low fidelity), czyli takie, które uwzględniają niski poziom odzwierciedlenia szczegółów oraz hi-fi (high-fidelity), które działają w sposób zbliżony do finalnego produktu. W zależności od projektu można przetestować tylko wybrane funkcjonalności, na przykład wypełnienie formularza, proces rejestracji itd. 

Korzyści z prototypowania produktów cyfrowych

Uwzględnienie prototypowania w procesie projektowym pomoże poznać zachowania użytkowników, wpływa także pozytywnie na komunikację z developerami czy interesariuszami. Jakie jeszcze są korzyści? Przede wszystkim zmniejszenie kosztów. Wprowadzanie zmian już we wdrożonym produkcie jest zdecydowanie bardziej kosztowne niż wprowadzanie ich do prototypu. To właśnie etap testowania prototypu powinien być czasem na wprowadzanie zmian optymalizacyjnych. Prototypowanie to proces, który przebiega iteracyjnie, czyli zbieramy wnioski z pierwszej tury badań z użytkownikami, zmieniamy prototyp i testujemy go ponownie. Oczywiście cały proces dostosowujemy do specyfiki badanego produktu. Mimo że pozornie może się wydawać, że prototypowanie to czasochłonny proces, warto pamiętać, że zdiagnozowanie błędów w aplikacji czy na stronie internetowej jeszcze przed wdrożeniem tak naprawdę oszczędzi czas. Im wcześniej zespół projektowy zdiagnozuje błędy, tym lepiej, prototypowanie może więc uchronić przed wdrożeniem produktu, którego funkcjonalności nie działają poprawnie.

Oprogramowanie do prototypowania

Aby przygotować prototyp można skorzystać z oprogramowania do projektowania, takiego jak Figma, Axure czy Adobe XD. Jeśli chcesz przećwiczyć przygotowywanie prototypu w praktyce, możesz wziąć udział w szkoleniu Prototypowanie UX. Podczas kursu przejdziesz proces od stworzenia makiety statycznej do gotowego prototypu interaktywnego. Prototypowanie będzie oczywiście przebiegało iteracyjnie, z uwzględnieniem testowania oraz wprowadzania ulepszeń. Jeśli chcesz się skupić na poznaniu oprogramowania Axure, to możesz rozważyć też udział w szkoleniu Podstawy projektowania w Axure. Dobierz oprogramowanie do potrzeb danego projektu i pamiętaj, że czasami wystarczy kartka papieru i ołówek, żeby przygotować prototyp. 

Warto tworzyć prototypy produktów cyfrowych!

Podsumowując, podczas pracy nad projektowaniem produktu cyfrowego nie zapomnij o prototypowaniu. Stworzenie nawet najprostszej wersji prototypu oraz przetestowanie go z użytkownikami może się okazać kluczowe dla dalszych prac nad projektem. Warto nadać wysoki priorytet prototypowaniu i uchronić się od błędów w finalnym produkcie.

Podobne artykuły

Mobile phone screen product showcase

Bootcampy — na czym polega  ta forma nauki i czy jest skuteczna?

6 minut

Chcesz otrzymać informacje o nowych wpisach?

Podaj nam swój adres e-mail a będziemy informować Cię o naszych ofertach specjalnych, wydarzeniach przez nas organizowanych oraz przesyłać ciekawe poradniki na temat nauki programowania.