fbpx
Strona głównaBlogPodyplomówka vs. bootcamp — co wybrać?
 Anna Owsiańska
Anna Owsiańska
5 minut

Przebranżowienie czy rozpoczęcie nowej pracy to proces, do którego warto się przygotować. Sposobów na pozyskanie wiedzy z nowej dziedziny jest wiele — można oglądać webinary, czytać branżowe książki, wziąć udział w szkoleniu, bootcampie lub zapisać się na studia podyplomowe. Która z tych opcji pozwoli na najszybszy rozwój? Jakie są plusy i minusy tych rozwiązań?

Szkolenia krótkoterminowe

Na rynku jest dostępnych wiele szkoleń UX. W zależności od obszaru zazwyczaj są to kursy jednodniowe lub dwu i trzydniowe. Dotyczą zarówno strategii UX, projektowania, jak i realizowania badań. Odbywają się na różnych poziomach — od podstawowego dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z UX, do szkoleń zaawansowanych, kierowanych do liderów UX. Czy udział w tego typu szkoleniach pomoże w przebranżowieniu? Oczywiście! Dodatkowe umiejętności będą atutem w procesach rekrutacyjnych na stanowiska UX-owe, pomogą też w szybkim odnalezieniu się w nowym miejscu pracy. Warto jednak pamiętać, że jedno szkolenie z zakresu UX może nie być jednoznaczne z gwarancją uzyskania nowej pracy. Starając się o zatrudnienie w branży UX trzeba wykazać się konkretnymi kompetencjami czy zrealizowanymi projektami. Decydując się na szkolenia trwające od kilku do kilkunastu godzin warto wybierać więc takie, które mają warsztatową formułę i pozwolą na uzyskanie praktycznej wiedzy.

Czy bootcamp to rozwiązanie dla mnie?

Innym rodzajem szkoleń, które mogą być wsparciem w procesie przebranżowienia są bootcampy. Zazwyczaj ich realizacja trwa od 3 do 6 miesięcy. Są więc zdecydowanie bardziej czasochłonne niż kursy jedno lub dwudniowe. Oprócz części szkoleniowej standardem przy tego typu szkoleniach jest także realizacja jednego lub kilku projektów. Bootcampy pomagają więc w stworzeniu portfolio, które może być dużym plusem w procesach rekrutacyjnych. Często uczestnicy mają szansą pracować nad realnym projektem, który zostanie później wdrożony u klienta końcowego. Zmierzenie się z prawdziwymi wyzwaniami projektowymi będzie zdecydowanie wartościowym doświadczeniem. Warto wybierać bootcampy, które mają w swoim programie konsultacje HR-owe. Wskazówki dotyczące przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych będą dużym wsparciem dla osób planujących przebranżowienie. Decydując się na udział w bootcampie trzeba się jednak liczyć z większym kosztem, niż w przypadku krótkoterminowych szkoleń — średnia cena udziału to ok. 5 000 - 10 000 zł. Trzeba jednak pamiętać, że jest to inwestycja, która może się szybko zwrócić.

A może podyplomówka?

Alternatywą dla bootcampów mogą być studia podyplomowe. Aktualnie są dostępne na kilku uczelniach w Polsce, m.in. na Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (Poznań, Wrocław, Katowice, Sopot, Warszawa), Akademii Górniczo-Hutniczej czy Wyższej Szkole Bankowej. Zdecydowanym atutem podyplomówek jest możliwość uzyskania dyplomu uczelni wyższej. Z kolei w przypadku szkoleń krótkoterminowych czy bootcampów zazwyczaj otrzymuje się certyfikat. Studia podyplomowe dostarczają kompleksową wiedzę z zakresu UX, jednak decydując się na taką formę nauki trzeba liczyć się z jeszcze większym zaangażowaniem czasowym niż w przypadku bootcampów, czyli należy jej poświęcić około rok. Koszt zazwyczaj też jest wyższy i waha się od ok. 7 000 do 13 000 zł. Dostępne programy nieco różnią się od siebie, ale zazwyczaj skupiają się na poznaniu wszystkich elementów procesu projektowego. Elementem wspólnym podyplomówek i bootcampów jest także realizacja projektu.

Co wybrać?

Wybór należy do Ciebie :) Dobierz opcję rozwoju do swoich potrzeb, budżetu oraz czasu, jakim dysponujesz. Każdy jest na innym etapie kariery, więc nie ma idealnego rozwiązania dla wszystkich. Jeśli planujesz przebranżowienie lub rozpoczynasz pracę w UX, na pewno nie obędzie się bez poświęcenia czasu na rozwój oraz przygotowania do nowej roli. Warto pamiętać też, że każda minuta przeznaczona na zdobywanie nowych kompetencji jest inwestycją, która może zwrócić się szybciej, niż się wydaje.

Podobne artykuły

bootcamp

Bootcampy — na czym polega  ta forma nauki i czy jest skuteczna?

6 minut

Chcesz otrzymać informacje o nowych wpisach?

Podaj nam swój adres e-mail a będziemy informować Cię o naszych ofertach specjalnych, wydarzeniach przez nas organizowanych oraz przesyłać ciekawe poradniki na temat nauki programowania.