fbpx
Strona głównaBlogCzym jest web design i jakie ma korzyści?
 Anna Owsiańska
Anna Owsiańska
8 minut

Web design, czyli projektowanie stron internetowych to jeden z kluczowych obszarów w branży IT. W procesie przygotowywania strony www bardzo ważne jest uwzględnienie UX. W końcu serwis jest tworzony dla użytkowników i ma ich zachęcić do pozostania na stronie jak najdłużej. Jakie są korzyści z web designu i co zrobić, by proces projektowania serwisu przebiegał sprawnie i efektywnie? 

Korzyści z web designu

Jeśli prowadzisz swój biznes, sprzedajesz produkty lub usługi, posiadanie strony internetowej powinno być dla Ciebie „must have”. Oczywiście, możesz kontaktować się ze swoimi klientami poprzez media społecznościowe czy inne kanały, niemniej strona internetowa na pewno pomoże Ci w dotarciu do potencjalnych klientów. Jedną z korzyści web designu jest także możliwość stworzenia wizytówki swojej firmy. Na stronie możesz bowiem zawrzeć wszystkie ważne informacje o swoim biznesie, jak i o produktach, które sprzedajesz. Serwis internetowy to także przestrzeń na edukowanie Twoich użytkowników. Do przekazywania wiedzy możesz wykorzystać np. bloga. Artykuły merytoryczne pomogą potencjalnym klientom podjąć decyzje zakupowe. Strona www to również idealna przestrzeń do komunikowania się z klientami. Pomoże Ci w tym zaimplementowanie formularza kontaktowego lub okienka chatu. Nie sposób nie wspomnieć też o sprzedaży. Jeśli w swojej ofercie masz szeroką gamę produktów, konieczne będzie wdrożenie sklepu internetowego. Możesz też oczywiście wykorzystać zewnętrzne kanały, jednak pamiętaj, że będziesz wtedy rozpraszać ruch użytkowników. Web design to zdecydowanie nie tylko ładnie wyglądająca strona. Twój serwis musi być przede wszystkim użyteczny, dlatego dziś coraz częściej używa się zwrotu UX web design, czyli projektowania uwzględniającego doświadczenia użytkowników.

Włącz użytkowników w projektowanie

Przed przystąpieniem do projektowania strony internetowej pamiętaj więc, żeby przede wszystkim zdiagnozować czego potrzebują Twoi użytkownicy. To etap, który niestety nadal jest pomijany przez wiele firm. Negatywne nastawienie do przeprowadzania badań wiąże się często z tym, że trzeba się liczyć z dodatkowym kosztem oraz wydłużeniem procesu wdrożenia strony. Poza tym może się też zdarzyć, że sugestie użytkowników znacząco zmienią pierwotną wizję strony, będzie trzeba więc zrezygnować z części swoich pomysłów. Warto dostrzec jednak, jak ogromna wartość drzemie w badaniach UX, a szczególnie w testach użyteczności. Możliwość obserwowania, jak Twoi użytkownicy poruszają się po stronie, może być bardzo ciekawych doświadczeniem. UX web design, czyli projektowanie z uwzględnieniem potrzeb użytkowników pozwala tworzyć strony intuicyjne, z których użytkownicy będą z chęcią korzystać. Bardzo ważne jest zaprojektowanie wszystkich procesów dziejących się na stronie w taki sposób, żeby były one przyjemne dla użytkownika. Jeśli proces zakupowy lub samo poruszanie się po stronie będzie generować niepewność, istnieje prawdopodobieństwo, że użytkownik opuści stronę. Przykładowo jeśli klient wypełni formularz kontaktowy, ale nie otrzyma potwierdzenia jego wysłania lub informacji o dalszych krokach, może wzbudzić to w nim niepewność, czy dobrze wykonał akcję. Jeśli dokonanie zakupu na Twojej stronie wiąże się z koniecznością założenia konta, informuj swoich użytkowników, jeśli popełnią jakiś błąd przy wypełnianiu formularza, np. zastosują login, który jest już zajęty lub wprowadzą hasło, które nie będzie zgodne z Twoimi wytycznymi. Spraw żeby użytkownik nie musiał się zastanawiać co jest przyczyną błędu, tylko na bieżąco go o tym informuj. Ważnym aspektem UX web designu jest także UI, czyli user interface. Pamiętaj by był on atrakcyjny dla użytkownika, zadbaj o umiar, kolorystykę, rozmieszczenie elementów, spójność fontów czy przycisków.

Przygotuj się do projektu

W zależności od skomplikowana strony pamiętaj, że jej projektowanie oraz wdrożenie to proces, który warto podzielić na etapy. Różna może być także liczba osób zaangażowanych w projekt. W zależności od kompetencji wewnątrz Twojego zespołu możecie zrealizować taki projekt samodzielnie. Można także zlecić część tematów podwykonawcom, np. freelancerom lub outsourcować całość prac do zewnętrznej agencji. Wszystko zależy od skomplikowania projektu, budżetu i czasu. Wśród osób pracujących w obszarze UX web designu można wymienić UX i UI Designerów. To oni przygotują makiety, zaplanują ścieżki użytkowników oraz interfejs. Warto zaangażować także UX Researcherów i przetestować prototyp strony internetowej. Ważne, żeby zrobić to przed finalnym wdrożeniem. Dzięki temu będziesz mieć czas, żeby nanieść jeszcze zmiany w projektach graficznych. Gotowe makiety należy przekazać developerom, którzy zajmą się implementacją strony. Wpływ na web design powinny mieć też osoby, które będą przygotowywać treści na stronę: Specjaliści ds. Marketingu, Content Designerzy czy UX Writerzy. Zaangażuj więc ich w najważniejsze procesy, szczególnie te dotyczące contentu. Zastanów się także czy będziesz potrzebować CMS-a, czyli systemu do zarządzania treścią. Obecnie najpopularniejszym systemem tego typu jest Wordpress. Jeśli w swoim zespole nie masz kompetencji developerskich, CMS zdecydowanie ułatwi dodawanie treści na stronę.

Wyzwania związane z projektowaniem

Podczas pracy nad stroną możesz napotkać też rodzaju wyzwania. Jednym z nich może być pogodzenie interesów różnych grup. Inne spojrzenie na działanie serwisu będą mieć UX Designerzy, inne developerzy i jeszcze inne osoby zajmujące się marketingiem. W przypadku różnicy zdań pamiętaj, że najważniejsza powinna być jednak opinia użytkowników. Jeśli zajdzie konieczność podjęcia trudnych decyzji co do kierunku rozwoju strony, zawsze odwołuj się do potrzeb swoich klientów. W kontekście UX web designu nie sposób nie wspomnieć też o projektowaniu stron w wersji mobile. To, że Twój serwis będzie dopracowany na desktopie może nie wystarczyć, zwłaszcza jeśli większość Twoich użytkowników wybiera wersję mobilną. Podczas projektowania pamiętaj więc, żeby wszystkie elementy wyświetlały się poprawnie w obu wersjach. Warto pamiętać także o SEO, czyli wszystkich aspektach związanych z pozycjonowaniem strony. Jeśli współpracujesz z zewnętrzną agencją, zaangażuj ją już na etapie planowania serwisu.

Podobne artykuły

online web design

Bootcampy — na czym polega  ta forma nauki i czy jest skuteczna?

6 minut

Chcesz otrzymać informacje o nowych wpisach?

Podaj nam swój adres e-mail a będziemy informować Cię o naszych ofertach specjalnych, wydarzeniach przez nas organizowanych oraz przesyłać ciekawe poradniki na temat nauki programowania.