fbpx
Strona głównaBlogCzy praca w IT bez doświadczenia jest możliwa? Tak!
 Anna Pieciul
Anna Pieciul
11 minut

Zastanawiasz się nad pracą w branży IT, ale obawiasz się, że praca w IT bez doświadczenia jest niemożliwa? Podpowiadamy, jak zacząć pracę w IT bez studiów i bez doświadczenia. O tym, że warto, nikogo nie trzeba przekonywać — w końcu branża IT to jeden z najlepiej i najszybciej rozwijających się sektorów! I najważniejsze — nie musisz być programistą/programistką, aby dołączyć do świata IT.

Doświadczenie czy studia? 

W sektorze IT cały czas brakuje programistów – jeszcze przed pandemią eksperci ds. rynku IT opisywali lukę na rynku pracy o wielkości nawet 50 tys. wakatów w branży (w Polsce). Obecnie szacuje się, że przez pandemię koronawirusa luka ta zwiększyła się dwukrotnie przez przyspieszone procesy transformacji cyfrowej. Specjaliści IT nie mogą narzekać więc na brak ogłoszeń o pracę – w wielu miejscach prowadzone są ciągłe rekrutacje, a firmy i agencje HR prześcigają się, w co rusz nowych benefitach pracowniczych oraz… stawkach wynagrodzenia. Podobnie jest w świecie UX, gdzie UI/UX Designerzy poszukiwani są właściwie w każdej dużej agencji software house’owej i firmach produktowych, które chcą mieć na swoim pokładzie zespół UX-owy.Chęci i zaangażowanie to jednak dopiero początek drogi do świata IT, bez wiedzy o programowaniu lub projektowaniu UX trudno będzie bowiem zostać juniorem, a co dopiero specjalistą. Coraz rzadziej wymogiem jest wykształcenie techniczne – masz dyplom z polonistyki, matematyki lub agroturystyki? Nie ma to żadnego znaczenia. Ważniejsza od lat spędzonych na uczelni jest Twoja konkretna wiedza i przydaje się dobre portfolio. Możesz nauczyć się wszystkiego samodzielnie, jeśli masz w sobie wystarczająco dużo samodyscypliny i motywacji do pracy. Jeśli nie, dobrym rozwiązaniem będzie Bootcamp lub seria szkoleń/kursów przygotowujących do pracy w branży IT bez doświadczenia.

Gdzie pracować w IT?

Opcji jest co najmniej kilka – najbardziej oczywista: możesz zostać programistą lub programistką. Co to oznacza? Programiści zajmują się tworzeniem kodów do programów komputerowych, które tworzą według języka programowania. Szkopuł polega na tym, aby wybrać, co chcesz programować – strony internetowe, aplikacje, gry? Języków programowania jest tysiące, a jako programista lub programistka wyspecjalizujesz się w zaledwie kilku.

Jednak jeśli interesuje Cię praca w branży IT bez doświadczenia, pomyśl o stanowiskach, które nie wymagają znajomości programowania. Możesz zostać na przykład IT Project Managerem, jeśli potrafisz zarządzać wieloma obszarami i relacjami jednocześnie. Na tym stanowisku przyda się wiedza o zwinnych metodykach zarządzania projektami, wysokie zdolności organizacyjne, a także dobra znajomość języka angielskiego. W codziennej pracy IT Project Manager odpowiada za sprawne zarządzanie: czasem, ludźmi, budżetem i relacjami z klientami. Jeśli bardziej ciągnie Cię do pracy kreatywnej lub pracy z ludźmi, zastanów się, czy idealnym stanowiskiem nie będzie dla Ciebie rola UX lub UI Designera! To przyszłościowy zawód, w którym odnajdą się osoby, które mają wykształcenie graficzne lub psychologiczne/socjologiczne. Praca w branży IT bez doświadczenia nie oznacza, że nie przyda się Twoja wiedza zdobyta do tej pory na innych stanowiskach lub w innej branży. Jeśli ciekawe wydaje Ci się odkrywanie motywacji i przyzwyczajeń użytkowników, a następnie tworzenie dla nich estetycznych interfejsów, zainteresuj się UX-em. Możesz zostać projektantem lub projektantką użytecznych rozwiązań – i to bez konieczności programowania. Jako UX/UI Designer musisz zdobyć kompetencje związane z projektowaniem doświadczeń użytkowników – zacznij od czegoś prostego, np. 10 heurystyk Nielsena oraz metody design thinking lub Double Diamond (4D).

Jaki jest kolejny krok? 

Czas na naukę! Jeśli chcesz zacząć pracę w IT bez studiów i bez doświadczenia, musisz wykazać się pracą własną. W sieci znajdziesz mnóstwo darmowych artykułów, tutorialowych filmów, blogów i wskazówek, z których możesz czerpać wiedzę. Znajdź grupę na Facebooku, gdzie osoby będące na tej samej ścieżce co Ty (lub kończące ją), wskażą Ci drogę rozwoju. 

Rozpocznij kurs. Możesz zacząć od szkolenia stacjonarnego lub zdalnego, które wprowadzi Cię w podstawy. W internecie znajdziesz wiele filmów i stron WWW, które pozwolą na samodzielną naukę wybranego języka programowania. Jeśli chcesz odnaleźć się w UX, dołącz do kursu, gdzie dodatkowo odkryjesz tajniki pracy w branży, zrozumiesz podstawowe procesy i poznasz narzędzia do codziennej pracy. A skoro jesteśmy przy narzędziach – nie bój się ich! Większość z nich jest dostępna za darmo (co najmniej w wersji demo) i udostępnia dodatkowo bezpłatne tutoriale, centra pomocy i instrukcje. Chociaż początkowo wszystko będzie Ci się wydawać trudne – nie poddawaj się od razu. Zaplanuj czas na naukę, stawiaj małe kroki i podążaj według planu, który dokładnie rozpiszesz w notatniku lub excelu. Wskaż na kamienie milowe projektu pt. „moja pierwsza praca w IT bez doświadczenia” i podążaj zgodnie z tym planem. Daj sobie czas na odnalezienie się w nowym świecie i sprawdzaj swoje postępy – to zmotywuje Cię do dalszego rozwoju! Pamiętaj, że na końcu tej drogi znajdziesz wymarzoną (i bardzo dobrze płatną) pracę.

Gdzie szukać ofert?

Masz już wiedzę, umiejętności, chęci i pewnie kilka błędów na koncie. Twój osobisty projekt zbliża się ku końcowi, pozostaje więc ostateczny test: znalezienie pracy w branży IT bez doświadczenia. Ułatw sobie zadanie, tworząc portfolio. To pokaże pracodawcom, że Twoja wiedza to nie wszystko, to także efekty, a przecież o nie chodzi. Pochwal się tym, co potrafisz, tworząc swoje portfolio np. na GitHub lub Behance. To nie muszą być komercyjne projekty, wymyśl swój własny projekt i przeprowadź go od A do Z, a następnie pochwal się tym, co udało Ci się przygotować. Wyróżnisz się wśród kandydatów i kandydatek dzięki temu zabiegowi.

Nie zapominaj o koncie na LinkedIn. Rekruterzy HR nieustannie poszukują kandydatek i kandydatów na tej platformie. Jeśli nie masz konta na LinkedIn — zmień to szybko. Jeśli masz, ale go nie używasz – zaktualizuj swój profil, zainstaluj aplikację na swoim smartfonie i włącz powiadomienia mailowe. LinkedIn to taki Facebook, tylko że do pracy. Wyrób w sobie nawyk zaglądania na tę stronę i zacznij być aktywnym członkiem tego serwisu. Dokładnie przyjrzyj się swojemu profilowi LinkedIn – czy wynika z niego, że chcesz rozpocząć pracę w IT? Napisz w nagłówku pod zdjęciem profilowym, że chcesz pracować w IT. Tym samym dasz znać rekruterom, że czekasz na ich oferty.

Jak zbudować CV?

Ostatni krok to rekrutacja. Jesteś już o krok od wygranej – potrzebujesz porządnego CV, a może nawet listu motywacyjnego. Oprócz tego, co najważniejsze – danych podstawowych o Tobie oraz danych kontaktowych, przyda się nieco więcej informacji o Twoich umiejętnościach. 

Opisz w kilku punktach Twoje kompetencje, możesz podzielić je na „hard skills” – umiejętności twarde i „soft skills” – umiejętności miękkie. Wbrew powszechnie panującym opiniom – obie są niezwykle ważne we współczesnym świecie. Jakie umiejętności udało Ci się zdobyć w ostatnich miesiącach, które są ważne w IT? Programujesz? W jakim języku? Znasz metodyki projektowe? Ukończyłeś/aś kursy dodatkowe lub bootcamp? Masz doświadczenie psychologiczne? W zależności od tego, na jakie stanowisko aplikujesz, dostosuj spis swoich kompetencji. Nie zapomnij przy tym wspomnieć, jakimi językami obcymi posługujesz się oraz w jakim stopniu. Opisz także siebie 3 cechami charakteru, które dominują u Ciebie – jesteś osobą komunikatywną? Odpowiedzialną? Asertywną? To wszystko ma ogromne znaczenie!

Trzeci obszar w Twoim CV to wiedza i doświadczenie. Miesiące spędzone na nauce nie poszły w las – pochwal się kursami i certyfikatami. Pokaż, że udało Ci się zdobyć wiedzę w sposób profesjonalny i rzetelny. Jeśli masz doświadczenia, nawet niekomercyjne, umieść je w CV, jeśli mogą one mieć znaczenie na stanowisku, na które aplikujesz. Opisz swoje działania/obowiązki i osiągnięcia. Możesz także umieścić zainteresowania – wspomnij tam koniecznie o swojej nowej pasji, nad którą spędzasz wszystkie wolne chwile. 
Sukces masz w kieszeni. Pamiętaj, że pytanie nie brzmi: czy praca w IT bez doświadczenia jest możliwa? Zamiast martwić się i zastanawiać, przeformułuj je i zapytaj: JAK zacząć pracę w IT bez doświadczenia?  Nasze rady są jedynie wskazówką – od Ciebie zależy, jaka drogę do świata IT obierzesz. Nie zastanawiaj się i zacznij działać od dziś. Powodzenia!

Podobne artykuły

Osoby na zdjęciu pracują na komputerach

Bootcampy — na czym polega  ta forma nauki i czy jest skuteczna?

6 minut

Chcesz otrzymać informacje o nowych wpisach?

Podaj nam swój adres e-mail a będziemy informować Cię o naszych ofertach specjalnych, wydarzeniach przez nas organizowanych oraz przesyłać ciekawe poradniki na temat nauki programowania.