Bootcamp to krótki, ale bardzo intensywny kurs pozwalający uzyskać niezbędne kompetencje do zmiany zawodu. Bootcamp jest bardzo popularny w IT oraz pokrewnych branżach. Sam bootcamp jest programem, który trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy i odbywa się weekendami, chociaż można też znaleźć bootcampy trwające tydzień i uczące nieco mniej obszernych zagadnień, takich jak obsługa Excela.
Dzięki skoncentrowanej formie nauki osoby obecnie pracujące w innych zawodach są w stanie równolegle zdobywać nowe kompetencje, co w konsekwencji pozwoli im na płynną zmianę pracy. W większości przypadków zajęcia są prowadzone zdalnie przez praktyków, ponieważ podczas bootcampu kładzie się bardzo duży nacisk na umiejętności praktyczne. Nad postępem w zdobywaniu wiedzy i umiejętności czuwa mentor, który dba o to, by kursanci potrafili wykorzystywać je w praktyce. Oprócz zajęć wykładowo-ćwiczeniowych kursant realizuje również projekt lub projekty we własnym zakresie lub w małych grupach. Projekt ten jest na bieżąco weryfikowany przez mentora. Dzięki temu po zakończeniu bootcampu jego uczestnik może pochwalić się gotowym rozwiązaniem w swoim portfolio podczas poszukiwania nowej pracy.
Zapisz się na kurs już dziś: szkolenie Bootcamp.
Nazwa „bootcamp” pochodzi z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza obóz dla rekrutów. Pomimo trochę odmiennego znaczenia w oryginale, bootcamp został przypisany kilka lat temu do programowania, w obszarze którego możemy obserwować intensywny wzrost zainteresowania tego typu formą kształcenia. Można tutaj przyjąć pewną analogię i nazwać intensywną naukę również obozem kształcenia. W porównaniu do studiów bootcamp charakteryzuje się krótszym czasem trwania kursu, większą intensywnością i bardziej praktycznym kształceniem z ograniczeniem zagadnień teoretycznych do minimum.
Bootcampy coraz częściej są dobrze widziane w CV i pracodawcy chętnie zatrudniają ich absolwentów. Sam udział w bootcampie nie gwarantuje oczywiście zdobycia pracy, ale znacznie zwiększa szanse na rynku pracy. Przedstawia również kandydata w pozytywnym świetle, bo musiał poświęcić swój czas wolny na zdobycie nowych kompetencji, dlatego jego motywacja do pracy jest również wysoka. Niektóre firmy oferujące bootcampy w najbardziej pożądanych zawodach gwarantują pracę absolwentom po ukończeniu kursu.
Na rynku jest bardzo dużo bootcampów, dlatego wybór nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim pierwszym kryterium są kompetencje, jakich chcemy się nauczyć. Najczęściej będzie to jakiś konkretny język programowania lub konkretny zawód,na przykład UX Designer. Kolejno musimy oszacować, ile czasu chcemy poświęcić na naukę i na jaką jej intensywność jesteśmy gotowi. Ważnym aspektem będzie również cena i forma płatności za kurs. Część bootcampów oferuje nieoprocentowane płatności ratalne do 10 rat, dlatego ich oferta jest bardziej atrakcyjna i dla wielu wygodniejsza. Istotne jest również to, czy będziemy mogli pochwalić się projektem realizowanym podczas kursu w CV. Jeszcze większą wartość będzie miał bootcamp, podczas którego zrealizujemy projekt komercyjny dla prawdziwego klienta. Ostatni czynnik to ilość godzin wykładowych oraz czasu pracy własnej, jaki jesteśmy w stanie poświęcić na tworzenie projektu i realizację zadań.
Cena kursu zależy od wielu czynników, z czego najistotniejszym jest czas jego trwania. Im dłuższy kurs, tym wyższa cena. Ceny krótkich bootcampów uczących tylko konkretnych umiejętności, a nie zawodu zaczynają się od 2000 złotych. Najczęściej w przypadku kursów kompleksowych są to kwoty rzędu 5000 - 8000 złotych. Można znaleźć też tańsze, ale obejmują one mniej zajęć na żywo trenerem, a więcej gotowych materiałów do samodzielnej nauki. Te najdroższe kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych i trwają 6 miesięcy oraz dają gwarancję pracy. W praktyce to oznacza, że jeśli nie uda się znaleźć pracy po zakończeniu kursu, to otrzymamy zwrot kosztów bootcampu. Warto przed podjęciem decyzji zakupowej dokładnie przeanalizować poruszane zagadnienia, bo być może minimalna różnica programowa decyduje o cenie bootcampu. Droższe będą bootcampy w języku obcym, na przykład po angielsku, organizowane przez zagraniczne firmy, gdzie koszty mogą sięgać nawet ośmiu tysięcy euro.
Zapisz się na kurs już dziś: szkolenie Bootcamp.
Na pomyślne przejście bootcampu składa się kilka kroków. Pierwszym z nich jest uczęszczanie na zajęcia, dzięki czemu będzie nam łatwiej przyswoić przekazywaną wiedzę. Kolejno należy aktywnie uczestniczyć w realizacji zadań, dzięki czemu wykorzystamy zdobytą wiedzę w praktyce. W przypadku niektórych bootcampów konieczne będzie potwierdzenie zdobytych kompetencji poprzez test wiedzy lub egzamin ustny. Czasem konieczna jest obrona projektu, który został opracowany w ramach bootcampu. Warto również samemu śledzić trendy oraz kanały związane z tematyką, której się uczymy. Po przejściu tych wszystkich kroków otrzymamy certyfikat ukończenia bootcampu, który będzie potwierdzał zdobyte umiejętności i zwiększy nasze szanse na rynku pracy.